Tornádo a hurikán

Tornádo je silno rotujúci vietor, ktorý sa dotkne zemského povrchu a je dostatočne silný aby mohol spôsobiť hmotné škody. Po dotyku so zemou začína tornádo postupovať v smere prúdiacich más a ničiť všetko v mieste dotyku. Spôsobuje značné materiálne škody. Je schopný vzniesť do vzduchu predmety o hmotnosti až 5 tón. Má tvar chobota. Rýchlosť tornáda sa pohybuje od 50 do 100 m/s ale aj viac, pričom jeho veľkosť v priemere sa pohybuje v stovkách metrov. Tornáda sa najčastejšie vyskytujú v Stredozápadnej a južnej Amerike, tzv. tornádovom páse, ktorý sa rozkladá v povodí rieky Mississippi a medzi Skalnými horami a Apalačským pohorím (Texas, Kansas, Oklahoma a Nebraska). V Spojených štátoch je najväčší počet tornád na svete. Vyskytujú sa v období od apríla do júna. 

Tornáda rozdeľujeme na tzv. supercelárne tornádo, ktoré je tvorené jedinou mohutnou búrkovou bunkou, dosahuje v priemere 20km a patrí k najsmrtonosnejším konvektívnym búrkam. Je sprevádzaná intenzívnymi silnými elektrickými výbojmy, prudkým trvalým, prívalovým dažďom a mohutným krupobitím. Nazýva sa aj Supercela a na území Európy je veľmi vzácna, ale nie je vylúčena. V roku 2001 ju spozorovali v Česku. Druhým typom je nesupercelárne tornádo, ktoré je tvorené väčším počtom búrkových buniek a trvá len 30 minút. Je slabšie, ale môže z neho vzniknúť silne tornádo. V Európe sa vyskytovať môže. 

Fujitová stupnica: F0- rýchlosť do 33m/s, spadnuté komíny, zlámané konáre

                          F1- rýchlosť 33-50m/s, vytláča autá s ciest, strháva stršnú krytinu

                          F2- rýchlosť 50-70m/s, strháva strechy, prevracia vagóny, vyvracia a láme stromy, zdvíha automobili zo zeme

                          F3- rýchlosť 70-92m/s, ničí strechy a steny dobre postavených domov, prevracia vlaky, ťažké autá a zdvíhané do vzduchu a odhadzované

                          F4- rýchlosť 92-117m/s, dobré postavené domy srovnáva so zemou, slabšie stavby odnáša, ťažké predmety poletujú

                          F5- rýchlosť 117- 142m/s, silné konštrukcie sú srovnané so zemou, ťažké predmety sú odmršťované do vzdialenosti 100m, objavujú sa neuveriteľné javy 

                          F6- rýchlosť 142- 168m/s, tento druh je nepredvídateľný, ťažko rozpoznateľný a objavuje sa pri pôsobení víru F3, F4 a F5. Škody sú abnormálne znásobené. Dostal názov ,,sekundárny savý vír".

Hurikán je lokálny názov tropického cyklónu v Karibskom mori a na juhovýchodnom pobreží USA. Vyskytuje sa najčastejšie od júna do novembra. Najprv sa more musi prehriať na 26,5 stupňov Celzia, až kým sa voda nezačne vyparovať. Keď sa dostane vyššie, začne sa točiť proti smeru hodinových ručičiek a spolu s oblakom supercela vznikne búrka=hurikán. Čím je intenzívnejšie točenie vetra, tým je hurikám intenzívnejší a silnejší a búrka je taktiež väčšia. V strede hurikánu je tzv. oko hurikánu= miesto pokoja. Má priemer do 60km. Je to vlastne os, okolo ktorej sa točia všetky vetry. Hurikán tvoria aj steny oka, ktoré majú najväčšiu rýchlosť prúdenia vzduchu s maximálnymi vetrami. Hurikán prúdi tak, že najprv ide jedna stena oka (maximálne vetry), potom oko hurikánu, čiže pokoj a nakoniec opäť ďalšia stena oka. Keďže hurikán prichádza od mora, môže vytvoriť veľké prívalové vlny vo výške trojposchodových budov. Hurikány dostávajú chlapčenské a dievčenské mená, napr. Katrína alebo Andrew. Keď sa hurikán dostane na pevninu zoslabne a rozpadne sa. V Európe sa vyskytujú tropické cyklóny alebo pozostatky z hurikánov.

Saffirova-Simpsonova stupnica: 1.kategória- prevrátiť neukotvené mobilne domy, prevrátiť krátko zasadené stromy, odfúknuť strešnú krytinu a tašky, mierne poškodiť prístavné móla. Rýchlosť je 33-42m/s.

2.kategória- poškodzuje strešné materiály, pôsobuje škody na vegetácií a prístavných zariadeniach, ukotvené mobilné domy sú poškodené a pretrhnuté kotvové laná. Rýchlosť 43-49m/s.

3.kategória- štrukturálne narušenie malých domov, záplavy na pobrežiach ničia malé domy a veľké sú poškodené záplavovými troskami. Rýchlosť 50-58m/s. 

4.kategória- mobilné domy sú zrútené a odplavené, Tieto hurikány pôsobia výraznou eróziou, preto môžu byť zaplavené aj sídla vo vnútrozemí. Hurikány tejto intenzity sú veľmi nebezpečné pre obytné sídla a mestá. Rýchlosť 59-69m/s.

5.kategória- Hurikány tejto sily sú extrémne ničivé. Všetky budovy v okolí mora sú zničené, okrem budov vyrobených z masívneho betónu a ocelových rámov (hotely, kancelárie, byty, bytové domy, ktoré sú vzdialené od pobrežia 5-8km).